Corona Virüs Korunmak için 3D Nesne Maske Yapımı

Corona virüs salgını Dünyayı sardı. Bir çok virüs Dünyayı tehlikeye sokmuştu. Şimdi Corona virüs SARS virüsünden 10 kez fazla tehlike içermektedir.

Corona virüs diğer virüslerden farklı olarak solunum yollarını da etkilemektedir.

Corona virüsü COVİD-19 Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre belirtilenin Boğaz Ağrısı, Burun Akıntısı, Öksürük ve Ateş olmasının yanında ağır vak’alarda Nefes Almada Zorluk Çekme durumununda olduğunu belirtmiştir.

Covid - 19 virüsünden korunmak için tedbir olarak tokalaşmayı bırakıyoruz
Covid – 19 virüsünden korunmak için tedbir olarak tokalaşmayı bırakıyoruz
Corona virüsün İnsandan insana bulaşmasının yanında, hayvanlardan insana geçişinin mümkün olduğunu da Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı‘ da açıklamalarında belirtmiştir.

SARS-CoV virüsünün misk kedilerinden, MERS-CoV’un virüsünün ise tek hörgüçlü
develerden insanlara bulaştığı ortaya konulmuş durumdadır. Yarasadan insanlara bulaştığı belirtilse de, Henüz insanlara bulaşmamış olan ancak
hayvanlarda saptanan birçok Coronavirus tespitinin olduğunu da yetkili birimler bildirmektedir. 

COVİD – 19 Virüsünden Korunma Yolları

Covid-19 virüsünden korunmak için en önemli husus, bulaşma yöntemini sağlayan Virüs bulunduran damlacıklı yüzeylerden Ağız ve Burun bölgesini korumak için ELLERİMİZİN en az 20 saniye süre ile Sabunlu Su ile YIKAMAKTIR.

Damlacıklar sureti ile insandan insana COVİD – 19 virüsü bulaşmaktadır. Virüslü bireylerin öksürük ve Hapşırıklarından damlacıkların etrafa yayılması ve bulaşmasını önlemek için İLK ÖNCE virüslü kişilerin Koruyucu MASKE takmaları gerekmektedir.
COVİD - 19 Basit Korunma Yöntemleri
COVİD – 19 Basit Korunma Yöntemleri


Coronavirüslerin  genel anlamda dış ortamlara çok dayanıklı olmadığı belirtilmektedir. Coronavirüslerin  

dayanıklılığını Ortamın nem ve
sıcaklığına, dışarı atıldığı organik maddenin miktarı ve temas ettiği yüzeyin cinsine göre değiştiği gözlemlenmiştir.

Virüslerden Koruyucu 3D Nesneler ve Araçlar

Corona virüs tehlikesi büyüdükçe çevremizden korunmak için elde etmeye çalıştığımız maskeler pahalanmaya başlıyor, hatta bulunmaz bir duruma kadar ulaşabiliyor.

İnsanların psikolojileri de iyice değişiyor. Her yer karantinaya alınacakmış gibi, ve hiç bir şeyi bulunamayacakmış gibi stoklama yoluna gidebiliyor. Bu durumun neticesinde normal fiyatından fazla fiyatlar ile maske, gıda ürünleri fiyatlandırılıyor.

Corona virüsten korunmak için kullanılan Koruyucu maskelerde bu durum içerisine giriyor.

3D Yazıcı kullanarak bizde maske üretimine geçebiliriz. Hem yapacağımız koruyucu maskeler uzun süreli kullanma imkanı verecektir.

Koruyucu Maskenin 3D Baskı Parçaları
Koruyucu Maskenin 3D Baskı ParçalarıÖnce STL Formatlı İndirme linkini Thingeverse sitesinde yayınlanmış olan maske çeşitlerini inceliyoruz.


Kendi imkanlarımız ile 3D basısını yapabileceğimiz ürünü seçiyoruz. Daha sonra istediğimiz renklerde Koruyucu Maskelerin 3D baskısını gerçekleştiriyoruz.


3D baskısını yaptığımız Koruyucu maskeler hemen kullanılabilecek bir durumda değillerdir. Bir takım tamamlama işlemleri gerçekleştireceğiz.

3D baskısını yaptığımız Koruyucu maskelerin yüzümüze zarar vermemesi ve terletmemesi için iç yüzeyine kumaştan bir kılıf oluşturuyoruz. Bu kumaş kılıfı Koruyucu maskenin iç yüzeyine dikiş işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Koruyucu Maskenin iç yüzeyleri Kumaş ile kapatılır
Koruyucu Maskenin iç yüzeyleri Kumaş ile kapatılır

Nefes almamızı kolaylaştıracak burun hizasındaki kapaklar altına kolonya dökülmüş tülbent parçası veya ıslak mendil yada kolonya dökülen peçeteler yerleştirilir. Nefes almayı sağlayacak bezlerin üzerine kapakları geçirilir.


Koruyucu Maskenin yanlarındaki deliklerden faydalanılarak lastikler ile kulak tutucusu yapılır.

3D Baskısı Koruyucu Maskemiz kullanıma hazır duruma getirilmiş olur.

3D Baskısı Koruyucu Maskenin Kullanımı
3D Baskısı Koruyucu Maskenin Kullanımı

3D Yazıcı ile 3D nesnelerin üretiminde filament malzemeleri kullanılır. 


Çeşitli  Filamentlerin özelliklerini buradan takip edebilirsiniz.


Çünkü çok farklı çeşitli cins ve çeşitlerde türleri mevcuttur. Sağlığa zarar vermeyecek mısır nişastası maddesinde üretilmiş olan PLA filamentler tercih edilebilir.


Filamentler çeşitli renklerde de yapılabilmektedir. Ten renginden Transparan renklere kadar bir renk seçeneği de bulunmaktadır.

Son günlerde fırsatçıların fiyatları artırmasından dolayı bulunamayan veya çok fahiş fiyatlar ile satılan 3D Baskısı Koruyucu Maskemizi kendimiz yaparak üretimini gerçekleştirmiş oluruz.

Çevremizde ihtiyacı olan yakın ve uzak dost ve arkadaşlarımıza da faydamız dokunmuş olur.

Ticari mantık ile düşündüğümüzde 3D baskısı Koruyucu Maske üretiminde kazançlarda elde edebiliriz.


Corona virüs yaygınlaşması durumunda her tür gıda vs ihtiyaç maddelerinin yanında Koruyucu maskelerde en önemli ihtiyaçlardan biri konumuna gelmektedir.


Bu önemli maddenin 3D Nesne olarak 3D yazıcılar kullanılarak ağır ağır 3D baskılarının yapılması insanların ihtiyacını karşılamada açığı giderebilir.

3D Yazıcı sahibi kişilerden çoğunluğu bu ihtiyacı karşılamak için kendini hazır hissederler. Kendi başlarına 3D koruyucu maskelerin imalatını ve 3D baskı koruyucu maskelerin dağıtımını sağlamaya çalışmaktadırlar.


Resimler Google yolu ile elde edilmiştir.