Nesneleri Tanımada 3D Tarayıcı Kullanmak

3D Yazıcılarda 3D Nesneleri kolaylıkla baskısını çıkarıyoruz. 3D Nesneler oluşturmada bir yöntemde 3D Tarayıcı ile 3D Nesneleri oluşturmak.

3D Tarayıcılar, Nesnelerin çevresinden fotoğraflar alarak çalışır. 3D Tarayıcı aldığı fotoğraflardan 3D Nesnenin şeklini ortaya koyar.

3D Tarayıcı kullanımı ile 3D Nesnenin çizimi sorununu çözmüş oluruz. 3D Tarayıcıdan çıkardığımız 3D Nesnenin çıktısını 3D Yazıcıdan baskı olarak elde edebiliriz.
3D Tarayıcı ile Nesne Taramak
3D Tarayıcı ile Nesne Taramak

Maddi imkan ölçüsünde değişik özellikleri olan tarayıcı modellerini seçme olanağı vardır.

3D Tarayıcıların Nesneleri Taraması

3D Tarayıcılar Dental tedavi işlemlerinde kişisel diş görünümden, ayakkabı profili elde etmeye kadar çeşitli nesnelerin geometrik şekillerini elde etmede kullanılmaktadır.


3D Tarayıcılar, nesneleri tanımak için Lazer tarama sistemi ile nesneleri derinlemesine tanımayı sağlar. Lazer tarama sonucu elde edilen veriler, dijitalleşme verilerine sonrada bilgisayar ortamındaki yazılım programları ile 3D nesneler şekline dönüştürülür.

Sensörlerin  önüne koyduğunuz her bir nesneden alınan veriler,  kameralardaki sensörler sayesinde 3D nesnenin sanal bir versiyonu şeklinde gerçek zamanlı üretilmiş veriler  halinde 3D nesne olarak görüntüsünün elde edilmesini sağlarlar.


Scanner Tarayıcı Sensör ile algılama yapar
Scanner Tarayıcı Sensör ile algılama yapar

3D Tarayıcı düzenekleri belirli bir platforma sahip olabilir. Belirli bir düzenek halindeki 3D Tarayıcılarda tarama yapılacak olan nesneler belirlenen platform üzerine yerleştirilir. 3D Tarayıcı üzerinde bulunan sensörler vasıtası ile genelde küçük boyutlardaki nesneler tarama yani scan işlemine tabi tutulur.


Çok büyük boyutlara sahip olan veya platform üzerine konulamayacak taşınmaz durumdaki nesneler ise taşınabilir ve hareket ettirilebilen scanner ile scan işlemi yani taraması gerçekleştirilir.

Tarama işlemi,insanların EMAR cihazında beyin veya vücut organlarının fotoğraflarının binlerce kaydedilmesi işlemi gibidir.

3D Tarama cihazları ile tarama işlemi esnasında nesnenin yerinden oynatılmaması gerekmektedir. Platforma yerleştirilen nesneye temas veya sarsıntı olmadan işlemin gerçekleştirilmesi görüntünün daha net olarak oluşturulmasına etki yapar.

Çok pahalı ve donanım ile aksesuarları bol olan 3D tarayıcılar alabilirsiniz. Tam donanımlı 3D tarayıcı ile tarama için lens, sensör, fotoğraf dönüştürücü yazılım ile 3D nesne oluşturma programlarını aramadan kullanma imkanı bulursunuz. Tam donanımlı 3D tarayıcı hemen kullanılabilecek şekilde düzenlenmiş ve hemen tak çalıştır şeklinde yapılmış cihazlardır.

Tam donanımlı 3D tarayıcıları yurt dışından Amazon, Banggood, Gearbest veya Aliexpress gibi sitelerden gümrükleme işlemlerini de göz önüne alarak satın almanız mümkündür.

Kendi başlarına cihaz kurma , ayarlama ve düzenleme gibi işlemler ile uğraşmak istemeyenler için Tam donanımlı 3D tarayıcılar tercih sebebi olur.

Kendin Yap 3D Tarayıcı elde etmek

Kendin yap yöntemi ile 3D Nesne Tarayıcısını elde etme imkanı da mevcuttur. 3D Tarayıcı mantığına uygun hazırlanmış düzenler sayesinde kendi 3D Tarayıcınızı oluşturabiliyorsunuz.

3D Tarayıcıların esas görevini, nesneler üzerinden düzenli veya uygun aralıklar ile fotoğraflar alabilmek olarak görülmelidir. 3D Tarayıcılar aracılığı ile  fotoğrafları çekmemizi sağladıktan sonra, çekilen fotoğrafları 3D nesne şekline dönüştürmeyi sağlayan Autodesk Recap, Fusion 360 gibi yazılım programlarına ihtiyaç vardır.

Basit bir Kendin yap 3D Tarayıcı
Basit bir Kendin yap 3D Tarayıcı

Kendin yap 3D tarayıcı için en basit şekli ile sadece el ile kumanda ederek cep telefonu ile fotoğraf çekmemiizi sağlayacak bir düzenek kullanılabilir.

Kendin yap 30$ 3D tarayıcı için 3D yazıcınızda sadece 30$ filament ücreti harcamanız yeterli olmaktadır.

Kendin yap basit bir yapıya sahip 3D tarayıcının bütün parçalarını 3D nesne olarak 3D yazıcıdan çıkarılma imkanı vardır. Bütün 3D nesneleri birleştirerek sadece filament parası kadar ücret ile kendimiz 3D tarayıcıya sahip olabiliriz. Kendin yap yöntemi ile 3D tarayıcı elde edilişi aşama aşama sağlanmaktadır.

3D Tarayıcı ile elde edilen nesnenin görüntüsü
3D Tarayıcı ile elde edilen nesnenin görüntüsü

El ile 3D tarayıcının çevirme kolu ile çevirme yapılarak bir çok fotoğraf Kendi Cep telefonumuz ile çekilir. Elde edilen fotoğraflarda birleştirme yolu ile çalışan yazılım programları ile fotoğraftan 3D nesne oluşturulur.


Modern ve estetik yapıya sahip bir çok tarayıcı çeşitleri kullanılarak nesnelerin geometrik profil ve ayrıntıları elde edebilen ortamlar mevcuttur.


Resimler Google dan elde edilmiştir.