FDM Teknolojili 3D Yazıcılar

FDM teknolojili 3D Yazıcılar Temiz bir Alüminyum tabla üzerine katmanlar şeklinde 3D nesneleri oluşturma yapar.

Makara üzerine sarılı belirli çaplarda yapılmış filament eritilip Alüminyum tablanın yüzeyinden başlayarak 3D Nesne oluşur.

FDM ingilizce kelimenin anlamı biriktirmeli katman modelleme olarak ifade edilir. FDM 3D nesne ayarlarının karşılığı olan FFF Katman biriktirmeli yapılış (üretim) anlamındadır.

A8NET 3D Yazıcı ve Eksenler
A8NET 3D Yazıcı ve Eksenler

Dilimleme programları ile FFF ayarlarda 3D nesnenin üretimi ile ilgili değerler ayarlanır.

Hangi FDM 3D Yazıcı olsun?

Bir çok FDM 3D Yazıcı bulunmaktadır. Her biri kendine göre özellikler ve tercih sebepleri oluşturmaktadır.

Kendi başımıza kuracağımız paket halinde her parçası bulunan komple ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Elektronik ve programlama ile ilgili biraz bilgimiz var ise kendimizin düşüncelerine göre tasarlayacağımız bir 3D Yazıcıyı ortaya çıkarabiliriz.

3D Yazıcı Paket halinde Gelişi
3D Yazıcı Paket halinde Gelişi

Profesyonel veya kapsamlı üretim için fabrikasyon olarak hazırlanmış komple her şeyi kullanılır durumda birazda fiyat içeren 3D Yazıcı komple makinaları da almak mümkündür.

Hazır Paket Kurulmuş 3D Yazıcılar

Her 3D Yazıcı üreten firmanın değişik fiyat seçenekleri ve imkanları sunmak için farklı 3D yazıcıları vardır.

Farklı seçenekler sunulur iken fiyat göz önünde bulundurulur. Fiyat küçük oluşturulur iken özellikler ve boyutlar azalmaya başlar. Fiyatı artırdığımızda da 3D yazıcının özellikleri, kullanılan malzemeleri  ve sunduğu imkanlar artmaktadır.

Hazır Kurulum 3D Yazıcı
Hazır Kurulum olarak Düzenlenmiş 3D Yazıcı


3D yazıcıyı hazır kurulum şeklinde olan  düzenlenmiş 3D yazıcıları da tercih edebilirsiniz. Hazır kurulum olarak düşünülmüş olsa dahi en az iki parçadan oluşmaktadırlar. Ama fazla teferruatlı parça çeşitliliği ile uğraşmazsınız. Elektronik Devre ve parçaların olduğu bir kısım ile 3D yazıcı taban elemanları ile destek kısımlarını da birleştirdiğinizde 3D yazıcıyı çalışır şekle getirebiliyorsunuz.

Mekanizma kolları ile X Y Z Eksen Hareketi Sağlama

Mekanizma kolları ile X Y Z Eksen Hareketi Sağlama


Bazı 3D Yazıcıların Temel X ,Y, Z Eksenleri Sigma destekler kullanılarak yapılmaktadır. Bazı 3D Yazıcılarda ise Temel Destek elemanları olan Direklerin arasında Mekanizmalı hareket sağlayan düzenek ile X, Y,ve Z ekseninde hareket esnemeli biçimde sağlanabilmektedir.

Mekanizmalı Sistem ile Düzenlenen 3D Yazıcının Çalışması
Genellikle 3D FDM Yazıcılarda X, Y, ve Z eksenlerinin hareketi ayrı ayrı Nema Adım motorları ile harekete geçirilmektedir. Nema Motorlar X ve Y eksenlerini Tırnaklı kayışlar ile harekete geçirmektedir. İki adet Nema Motorun her  bir tanesi de Z eksenini Vidalı miller  ile birlikte harekete geçirilmesinde kullanılmaktadırlar.Bu durumda Z ekseni iki motor kontrolü ile harekete geçirilmektedir Mekanizma kollar ile hareket sağlanan 3D Yazıcılarda ise hareketler manivela sistemine göre uzayıp kısalan kolların destekleri ile hareketini yapmaktadır. Kayış ile hareket sağlanmamaktadır