3D Yazıcı Satın Alma  için Fikirler

3D Yazıcı seçimi için değişik kriterler olabilir. 3D Yazıcı seçimi aşamasına gelinmiş ise, demek ki 3D yazıcılar ile ilgili bilgilerde edinmiş olmalıyız. 3D Yazıcı satın alma aşamasında aklımızda bir takım sorular olabilir.

3D Yazıcı Satın Almadan Önceki Sorular

3D Yazıcı satın almadan kişilerin aklına bazı sorular takılabilir. Bu aklımıza takılan soruların cevaplarını öğrenmemiz gerekir. Bunların dışında da rehber niteliğinde bize Kılavuz olacak soruları araştıralım. 

Endustriyel-Amacli-3D-Yazici
Endüstriyel Amaçlı 3D Yazıcı

  1. Düzenli olarak bir gün içerisinde veya haftalık ne kadar 3D Nesne baskısını yazdırmanız gerekir?
  2. 3D Yazıcıyı kendi başınıza kurmak ve çalıştırmak için bilgi ve güveniniz var mıdır?
  3. 3D Yazıcıyı  kurmak ve çalıştırmak için gerekli alanınız ve zamanınız var mıdır?
  4. 3D yazıcı satın almanın yanında aklınızda belirli bir uygulama var mıdır?
  5. 3D Yazıcı için büyük bir yatırım yapmaya mı hazırlanıyorsunuz yoksa küçük çaplı bir çalışma içerisinde mi çalışacaksınız?
  6. 3D Yazıcınızın kurulmasından tamir etmeye ve optimize etmeye kadar 3D makinanız ile uğraşmaya ve zaman geçirmeye hazır mısınız?
  7. Elinizin altında her zaman en son 3D Yazıcı teknolojilere erişmek mi istiyorsunuz?

3D Yazıcı Satın Alma Amacı

3D Yazıcıyı alma amacımız belli olmalıdır. 3D Yazıcıyı nerede ve ne için kullanacağım? sorusunun cevabına göre seçime devam etmeliyiz.

Hob-Takilar-Uretmek
Hobi Takılar Üretmek

Hobi amaçlı satın alma ile 3D nesne baskı yapmak ve bunları satmak gayesi ile satın alınacak 3D Yazıcının seçimi farklı olur.

Hobi amaçlı satın alınacak ise, 3D yazıcının boyutlarının büyük olmasına ve pahalı bir 3D Yazıcı almamıza gerek yoktur.
Ama 3D Nesne Baskılarını satma amacımız var ise 3D Yazıcının boyutu, 3D Yazıcının Teknolojisi ve Fiyatının fazla olabileceği hususları göz önünde bulundurulur.


3D yazıcı kullanmanın yararları açıktır. Gerçek bir fiziksel üç boyutlu model kullanma yeteneği, herhangi bir endüstride iş verimliliğini önemli ölçüde artırır.

Böyle bir 3D yazıcıda basılan 3D model, sadece gelecekteki bir ürünün prototipi olarak değil, bir tasarım modeli olarak veya bir müşteri için etkili bir reklam aracı olarak da yer alabilir.

Aynı zamanda bitmiş cihazların fonksiyonel bir parçası olarak da (örneğin, ürün gövdeleri, rastgele şekilli mekanik parçalar vb.) 3D nesneler oluşturma olanağı dışında, 3D yazıcılar metal nesnelerin dökümü için kalıp oluşturmada çok etkilidir.

Pahalı ve kapsamlı 3D Nesne üretimine yönelik çalışmalar yamak istersek 3D Metal Yazıcıları da göz önüne almalıyız.

3D Yazıcının Çalışma Teknolojisine Göre Seçimi

Çok büyük fikirler ve gelir getirmesi için 3D Yazıcı satın alacak isek, 3D Yazıcının çalışma teknolojisini de göz önüne alarak seçim yapmalıyız.

Pek çok 3D baskı teknolojisi mevcuttur ve hepsi 3D baskıyı farklı bir şekilde çalışma teknolojisi kullanarak gerçekleştirir.

Farklı 3D Yazıcı Türleri’nin listesi: 

Stereolitografi (SLA)
Dijital Işık İşleme (DLP)
Katmanları Biriktirme Modellemesi ( FDM )
Seçici Lazer Sinterleme (SLS)
Seçici Lazer Eritme (SLM)
Elektronik Kiriş Erime (EBM)
Lamine Nesne Üretimi (LOM)

Yukarıdaki her bir yazıcı türüne bakabilirsiniz. Ancak bu yazıcı tiplerinden hangisine ihtiyacınızın olabileceği hakkında düşünmelisiniz.

En yaygın ve ev ortamında fiyatı ve çalışturulması kolay gelecek olan yazıcı tipi FDM teknolojili 3D Yazıcılardır.

3D Renkli Nesneler Oluşturma İstekleri

 3D Yazıcı ile renkli 3D Nesne baskısı almak istiyor isek, renkli baskı imkanını da içeren 3D Yazıcı çeşitlerini tercih etmeliyiz.

Renkli 3D Nesne baskısı sağlayan 3D Yazıcılarda 2 adet yazdırma kafası bulunmaktadır. Her bir yazıcı kafasına ayrı ayrı renkte filament bağlanarak 3D Yazıcı durdurulmadan renkli 3D Nesneler oluşturulur.

Renkli-3D-Nesneler
Renkli 3D Nesneler


Tek bir nozzle içeren 3D yazıcı ile de renkli 3D Nesneler oluşturma imkanı vardır. Biraz zahmet ile renkli baskı alınabiliyor. Belirli bir mesafeye kadar bir renk elde ettikten sonra hemen 3D Yazıcı durdurulur , diğer renk filament takılır. İkinci renk ile 3D Renkli baskıya devam edilir.

Çok daha ayrıntılı bir renk ve 3D Renkli Nesneler oluşturmak istenir ise Multijet 3D Yazıcılar tercih edilebilir. Multijet Teknolojili 3D Yazıcılarda mürekkep püskürtme ( INKJET ) teknolojisi ile renkli 3D baskılar hiç bir zorluk ve zahmete girmeden elde edilebilmektedir.

Pahalı 3D Renkli baskı almamızı sağlayan 3D Yazıcı almadan da 3D Renkli nesneler elde edebilirsiniz.

Tabii ki bu durumda tek renk olarak 3D Yazıcıdan 3D Nesneyi oluşturuyoruz. Sonrasında 3D Nesnenin yüzeyine zımparalama ve parlatma işlemi uyguluyoruz.

Zımpara ve parlatma yapılmış 3D Nesnenin yüzeyleri boya ile istediğimiz renklere getiriyoruz.

Sonuç ve Tavsiye

Ortalama bir ev kullanımı ve yaygınlığı düşünülerek çoğunluk için en uygun olanı tavsiye olarak bütçenize göre seçmenizi isterim.

FDM-Teknolojili-3D-Yazici
FDM Teknolojili 3D Yazıcı

Bu 3D Yazıcı, FDM – Katman biriktirme modellemesi ile çalışan olanıdır. FDM 3D Yazıcılarda, tasarım çok basittir, sanki bir sıcak tutkal tabancası gibidirler. FDM 3D yazıcılar, termoplastik filamenti (genellikle ABS veya PLA filamenti) ısıtarak ve ekstrüde ederek, nesneleri alttan üste katmana göre yazdırır.

FDM yazıcılar yazdırmak için G-kodu talimatlarını kullanır.

Tercih edilmede ilk sıraya almasındaki önemli bir etkende baskısı yapılacak 3D Nesnelerin Stl dosyalarını İnternet’ten yaygın ve kolayca bulabilmemizdir.