3D Yazıcılar Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırıyor?

3D yazıcı ile üretilmiş 3D baskısı nesneler günlük hayatımızda kolaylıklar sağlamaktadır.

Gün içerisinde bir çok zorluklar ile karşılaşırız. Kullanabileceğimiz 3D nesneler hayatı kolaylaştıran ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

Eşya taşıma ürünlerinden, vücudumuzu koruyan ürünlere kadar çeşitli 3D nesneler baskısı yapılabilir.

3D yazıcıların günlük olarak kullanımı imkanı maddi yönden elverişli duruma kadar gerilemiştir. Evlerimizin çoğunda teknolojiye ilgili kişiler tarafından kullanılmaktadır. 

Biraz teknolojiye ilgisi ve bilgisi olan mesleki insanlar 3D yazıcılar ile çok değişik faydalı ve ihtiyaçlarımızı kolay hale getiren 3D nesnelerin baskısını gerçekleştirmektedirler.

Hayatımızın değişik dönemlerinde kullanma ihtiyacı duyduğumuz bir çok 3D nesne baskılar vardır. Bunlardan bir kaç tanesinde bahsetmek isterim.

Matkap Tozu Toplayıcı

Evlerimizin duvarlarına bazı eşyalar asmak isteriz. Eşyalarımızın Duvarda asılı kalması için ya çivi kullanmalıyız yada Vidalı bir şekilde vidalar ile sabitlenmesi gerekir.Vidanın duvarda durması için El breyizi ile önceden yuvasının delinmesi gerekmektedir.

Breyiz kullanıldığında çevreyi kirletir
Breyiz kullanıldığında çevreyi kirletir


Matkap ucu duvar delmede etrafa toz çıkartır. Evin her yerine çıkan tozlar dağılır. Tüm odayı ve eşyaları kirletir. Tozları temizlemek için büyük uğraşlar verilir.


matkap tozunu toplama aparatı
Matkap tozunu toplama

Dik ve düz konumdaki deliklerin delinmesi için kullanımı kolay bir delme mastarıdır. Duvara delme sırasında matkap tozunu toplamak için bir kap bulundurur. Çıkan tozlar hemen altındaki toz toplama haznesine düşer. Tozların etrafa yayılması önlenmiş olur

Poşet Torba Taşıyıcısı

Pazar veya marketlerden çeşitli ihtiyaç malzemeleri alırız. Bunları evimize getirene kadar, parmaklarımız rahatsızlık duymaya başlar. Ağır malzemenin etkisi ile parmaklarımıza kan akışının azalmasına yol açar.

Poşet taşıma aparatı
Poşet taşıma aparatı

Arabamızdan evimize bir çok poşet torbayı taşımak zorunda kalırız. Poşet torbaların ağırlığını parmaklarımıza yayılmasında yardımcı olan aparatı kullanabiliriz. Bu aparatın dört adet çengeli ile dört adete kadar poşetin parmaklarımıza zarar vermeden taşınmasını sağlarız.

Arabada Poşet Tutma Askısı

Otomobillerimiz ile uzun yolculuklarda, arka koltuklarda oturanlar çıkan çöpleri atmak için yer ararlar. Çöplerin yolculuk esnasında sıkıntı oluşturmaması için bir yerde toplamalıyız.

Yerde duran çöp poşeti içerisindeki atıklar tekrar etrafa yayılabilir.

Sıvı içeren şişelerin içerisindekilerin etrafa dökülmemesi için dik durması gerekmektedir. Böyle durumlarda bizim büyük yardımcımız Oto Koltuğu Çöp Torbası Kancalarıdır.

İki adet olarak hazırlanacak olan kancalar, ön koltuk başlıkları altındaki çubuklara tutturulur. Çöp poşetleri dolduğu zaman çengellerden çıkarılır. Ağızları sıkıca bağlanır.

Diş Macunu Sıkacağı

Diş macunu kullanırken bazı kişiler düzenli olarak diş macunu tüplerini sıkmazlar. Tüpün içerisinde kalıntılar kalır. Tüm diş macununu bir tüpten çıkarma problemi vardır. Bu problemi gidermek için diş macunu sıkıcısı kullanabilirsiniz.

Aile içinde ortak diş macunu kullanıldığında Diş macunu sıkma sorunu çok büyütülmektedir. Bazı aile üyeleri düzenli sıkma sağlar iken, bazı aile üyeleri düzensiz diş macunu tüpünü sıktığında huzurluklar olmaktadır.

Diş macunu tüpünün alt ucunu biraz düzleştirin. Ardından ucu sıkacağı içindeki dar yuvadan geçirin. Bu itici görevi gören aparatı, tüpe doğru olarak biraz kıpır kıpır ilerletin.

Diş macunu sıkma aparatı
Diş macunu sıkmak için aparat


Tüm diş macununu bitirmek için, sıkacağı mümkün olduğunca borunun tam ucuna doğru çekin. Tüm içeriği kullanıldığından emin olduktan sonra tüpü atmadan sıkıcıyı çıkarmayı unutmayın.


Saksı Sulama Şişe Kapakçığı

Evlerimizde çeşit çeşit saksılarda istek ve hevesimize göre gönlümüzü güzelleştiren çiçekler yetiştiririz. Saksılar her çiçeğe göre küçük veya büyük olmaktadır.

Büyük saksılardaki çiçekleri sulamakta sorun oluşmamaktadır. Bolcana saksıdaki çiçeğin dibine dökebiliriz.

Ama küçük saksılardaki mini çiçeklerin dibine su dökmek sorun olmaktadır. Küçük çiçek saksılarında ki küçük çiçeklere az su vermekte gerekir. Fazlası hemen saksı dışına taşmakta ve etrafı ıslanmakta ve toprak dışarı taşmaktadır.

Saksi-Sulama-Sise-Kapakcigi
Saksı Sulama Şişe Kapakçığı

Evimizin içerisindeki çiçekleri yerini değiştirmek veya evin dışında sulamak için taşımak zorunda kalmadan bir pratik 3D nesne tasarlayabiliriz. Pet şişelerin ağzındaki vidalar genellikle aynı olmaktadır. Bu vidalı ağzından takılıp sökülebilecek biçimde bir kapak kullanmak işimizi kolaylaştıracaktır.


Üstte sağdaki 3D şişe kapağı nesneyi şişeden çıkarmadan eksilen su tekrar doldurulabilir. Her çiçeğin saksısının büyüklüğüne göre sulama işlemini sağlayabiliriz.

3D yazıcı kullanımı ile evlerimiz için gerekli gördüğümüz her yerde bulamayacağımız bir çok 3D nesnenin baskısını tasarlayarak  baskısını alma imkanlarımız vardır.