3D Yazıcınız Para Kazandırır mı?

3D yazıcıyı ilk satın alma sebebimiz hobi amaçlı olabilir. Hobi çalışmalarımız tamamlandıktan sonra 3D Yazıcı ile para kazanma yoluna gidebiliriz.

Günümüzde, 3D Yazıcılar kolaylıkla temin ediliyor. 3D Yazıcı paket halinde geliyor. Bu parçaları birleştiriyoruz.

3D yazıcılar zorluk ve zahmetler çekerek, Çin’den alınabilir. Kendimiz parçalarını temin edip, birleştirerek 3D Yazıcı sahibi de olabiliriz.

Sonra ki aşamada 3D Yazıcı ile para kazanmayı düşünebiliriz. 3D Yazıcı ile para kazanmak pek de kolay değildir.

3D yazıcımızı kullanmayı öğrenelim. Yazıcı ayarlarını tam yapabilmeyi kavramalıyız. Yoksa iyi nesneler ortaya çıkarmada zorlanırız.

Kullanacağımız Filamenti belirleme aşaması da önem arz ediyor.

Hangi filament ne özelliklere sahiptir? Filamentin ısıtma sıcaklığı ile tabla ısı değeri ne olmalıdır? Bu soruların cevabı bize üretim esasında sıkıntılara yol açmasın.

Her şey yolunda gidiyor. Şimdi de 3D Yazıcımız ile biraz para kazanma düşüncesine kapılabiliriz.

Çevremizde daha 3D yazıcı nedir? 3D yazıcı ne işe yarar? Bilmeyenler bulunmaktadır. Çevremizde gezerek 3D ile ne yapılabildiğimizi anlatabiliriz.

cay-fisi-uretimi
Çay fişi

Çeşitli meslek grupları var. Biz daha çok devamlı parçası bulunan, sürekli ucuza parça bulabilen sektörleri gezmeyelim. Çünkü bu sektörler çabuk ve kolayca ucuz seri parçaları kullanırlar. Bizim vereceğimiz fiyat onlar için pahalı bulunabilir.

3D baskısı ile baskı yapıp para kazanabilir miyim? sorusuna cevaplar arana bilir. Ticaret ile uğraşan kırtasiyeci düşünelim. Ederi gideri ne olur? diye düşünerek 3D baskısı çizgi karakterleri, süs eşya tarzı ve istek üzerine yapacağı teklifler ile ufakta olsa kazanç sağlayabilir.

Parçası zor bulunan, arayıp ta bulamadığı ve yenisi de yaptırma imkanı olmayan sektörleri araştıralım.

Oto komisyon işi yapan bir işletmeye gittim. Orada bir köşede 3D Yazıcısının olduğunu gördüm. 3D Yazıcı sizin ne işinize yarıyor? Hobi olarak mı aldınız? sorularının cevabı beni şaşırttı.
“Biz eski model ve yabancı arabaların satışını yapıyoruz. Bu arabaların bazı parçaları bozuluyor. Kırık parçaları olabiliyor. Kapı kolu veya değişik bağlantı elemanlarını bulamıyoruz. Eski moda araba olduğu için parçaları bulunmuyor. Amerika’dan getirtmek zorunda kalıyoruz.” cevaplarını aldım.

Çare olarak 3D Yazıcı ile çözüm yolu bulmaya gitmişler.Sizlerde bu şekilde nadir zor bulunan parçalar imal ederek para kazanabilirsiniz.

Bir başka cazip ürün, günümüz çocuklarının çizgi film kahramanları üretim fikriniz olabilir.

Çinden Transformer oyuncak robot getirtmiştim. Bu Transformer Robot satışını yaptım. Bir hayli rağbet ile karşılaşmıştım. Sizlerde bunun gibi çocukların ilgisini çekecek kahramanların figürlerini yaparak satış gerçekleştirebilirsiniz.

İnternette bir çok film veya sanal kahramanları yada tarihi kişilerin modellerinin yapıldığını gözlemleyebilirsiniz.

Kahramanların modellerini yapalım. Birde kendilerine has şekilde boyaması yapalım. Sonrasında çok cazip ve ilgi çekici ürünler ortaya çıkacaktır.

Portre
Portre

Çevremizdeki insanlar, 3D Yazıcı ile Portre resim yapıldığını bilmemektedirler. Lithophane olarak Fotoğrafları yüzeyler üzerine çıkararak, cazip, can alıcı bardak, vazo, avize gibi çeşitli ürünler elde edebilirsiniz.

Thingeverse sitesi gibi değişik sitelerden hazır STL model dosyaları bulabilirsiniz.
Thingeverse sitesi en yaygın biçimde STL ve diğer uzantılara sahip ürünlerin sunulduğu bir sitedir.İlgi alanınıza göre siteye abone olarak kapsamlı şekilde paylaşımlardan faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda yaptığınız model ve ürünlerin diğer kişilerle paylaşabilirsiniz.

Çeşitli pratik alet, makina hatta robot gibi parçalar veya düzenekler hazırlayabilirsiniz. Hediyelik eşyalar yapmaya düşüne bilirsiniz.

Sadece anahtarlık veya plaka numarası yazarak zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

En önemli olan husus, yaptığınızı tanıtabilmektir.

Arabalar için Telefon numarası yazılarak anahtarlık şeklinde ürünler hazırlaya bilirsiniz.

Plaka Anahtarlik
Plaka Anahtarlık

Uzun bir süre Araba Telefon numara Anahtarlıklar okullardaki öğrenci ve öğretmenler için yaptım.

Kopek-Kolyesi
Köpek Kolyesi

Okullardaki öğrenci ve öğretmenlerle işbirliği yapılabilir. Onların proje veya çalışmalarında kullanacakları ürünleri 3D yazıcı ile hazırlayabilirsiniz.

Bazı işler veya meslek gruplarına yönelik pratik araçlar yapmayı düşünelim. Ağaç ile uğraşan kişiler ile mobilya imalatçıları küçük işlemler için zımpara kağıdı ile parlatma veya temizleme yaparlar. 

Zımpara kağıdını kullanan başka bir meslek grubu oto boyacılık mesleğidir. Büyük alanları temizleme ve zımparalama için zımparalama makinasını kullanabilirler.

El becerisi gerektiren zımparalamada doğrudan avucun içine zımpara kağıdı tutularak zımparalama yapılır.

Zımpara kağıdı tutucusu
Zımpara Kağıdı Tutucusu

Bu işlem yapılırken çoğunluk ile zımpara avucun içerisinden kayarak kazaya dahi sebeb olabilir. Zımpara kağıdı tutucusu aparatı ellerimizi yararlanmasını önler. Zımpara kağıdını tutmak ve kolay zımpara yapabilmek için bir araç olan zımpara kağıdı tutucu aparatını kullanabiliriz.   


Günümüzde, 3D yazıcı teknolojisi gelişmiş durumdadır. Çok çeşitli 3D yazıcı teknolojisi yazıcılar vardır. Metal malzeme kullanarak, veya farklı yoğunluktaki malzemeler ile çok çeşitli sektörlere üretim yapılabilmektedir.

Sizlerde, imkanlarınız derecesinde reçine esaslı, toz sinterlemeli veya metal 3D yazıcılar ile kuyumculuk, diş yapımı, otomotiv sektörü gibi alanlara da üretim işine girebilirsiniz.