3D Yazıcı ile Kendi Gözlüğümüzü Yapalım

Gözlük çerçevesi seçiminde kişilerin istek, görüş ve estetik anlayışı farklı olmaktadır.

Gözlük çerçevesi imalatında tasarım, çok çeşitli ürünleri ortaya çıkarma yönü ile önemlidir.

Herkese göre çeşitli gözlük çerçeveleri tasarlamak gerekmektedir.

İnsanlar, Gözlük çerçevesi seçiminde renk, kalite, malzeme ve biçim özelliklerini göz önüne alırlar.


Renkli Gözlük Çerçevesi
Renkli Gözlük Çerçevesi


Geçmişte, düz kalıplar ile gözlük çerçeveleri imal edilerek satışa sunulurdu. Kişilerin çoğunluğu görselliğe önem vermezler idi. Zaman ile moda ve görsellik ön plana gelmeye başladı. Kişiler, kıyafet seçimlerine göre gözlük çerçevesine dikkat eder oldular.

Geleneksel üretimler ile yapılan gözlüklerin yaygın şekilde imalatı için, CADCAM çizim programları ile üç boyutlu çizimler yapılmaya başlandı. Deneme üretimleri ile bir çok kez yanılmalar giderilmeye çalışıldı. Bu tür denemeler ve hatalar maliyetleri artırdı.

3D Gözlük çerçevesi tasarımı
3D Gözlük çerçevesi tasarımı

Gözlük çerçevelerinin uzak ülkelere göndermesi masrafları da ayrıca yüklü maliyetler ortaya çıkarmaktadır.

İmalatçılar için işçilik giderleri ile elektrik ve ulaştırma giderleri de göz önünde bulundurulur.

Bunun yanında, firma dışı kaynaklarda kullanılması durumları da düşünüldüğünde gözlük çerçevelerinin fiyatlarının artması olağan olmaktadır.

3D Yazıcı teknolojilerinin piyasaya sürülmesi ve tasarım prototiplerinin şirket içi üretimi ile gözlük çerçevesi tasarımının iş akışı önemli ölçüde değişti.

Her bölümde aynı CADCAM çizim programı içeren yazılımın kullanılması, tasarım yapılması, tasarımdan sonra prototip oluşturulması ve nihayetinde imalat oluşmaktadır. Bu tür gelişmeler, üretim sürecinde neredeyse her zaman meydana gelen iletişim kayıplarını ve bilgi sızıntılarını ortadan kaldırdı. Geliştirme süresinde de önemli ölçüde kısalmalar meydana geldi.

Tasarım, prototip ve kalıp tasarımından gelen 3D verilerin kullanılması, bilgi aktarımının hızını ve doğruluğunu arttırmakla kalmamıştır. Aynı zamanda CADCAM çizim programlarının kullanımı prototip sayısını da artırdı ve kaliteyi önemli ölçüde geliştirdi.

3D yazıcıların kullanılması ile, numune ürün ile hemen hemen aynı malzeme kullanılarak üretim yapılmaktadır. Bu üretim aşamaları, uyumun doğrulanması içinde çok yararlıdır.

3D yazıcı için dilimleme işlemlerinin yapılması
Dilimleme işlemlerinin yapılması

3D yazıcı teknolojilerinde kullanılan filament malzemelerinin çeşitliliği de artmaktadır. Kullanılan malzemelerindeki filamentlerin özelliklerinde sağlık ile ilgili sorunlar bulunmamaktadır.

Sadece vücuda doğrudan dokunan kaliteden doğrudan ödün vermeden gözlük çerçeveleri geliştirebilmek ile kalınmamaktadır. Tasarımcıların da motivasyonunu artırmaktadır.

3D Yazıcı Teknolojilerinin Gözlük Çerçeve Yapımına Katkıları

3D yazıcı teknolojileri ile gözlük çerçevesi imalatında , geleneksel üretimlerdeki gibi kalıp oluşturma zorunluğu bulunmamaktadır. Gözlük çerçevesi için kalıp yapımını olmaması maliyeti azaltmak ile kalmaz, üretim zamanının da azaltılmasını sağlamaktadır.

3D Yazıcı ürünü gözlük
3D Yazıcı ürünü gözlük


Düşük fiyatlar ve gelişmiş kullanım kolaylığı nedeniyle, biriktirme ile üretim yapan 3D teknolojili makinelerin gözlük çerçevesi imalatına girmeleri için  engeller giderek azalmaktadır.

Özellikle, keserek prototip üretme yöntemi kullanan CNC imalat yöntemlerine göre, eksiltici hızlı prototipleme yöntemi, yüksek malzeme esnekliği, düşük maliyetli tanıtım ve işletme ve azaltılmış işlem süresi gibi birçok avantaja sahiptir.

CAD yazılımının yaygın kullanımı ile, üretim süreçlerinin departmanlar arası iletişim oluşmaktadır. 3D yazıcı ile çalışma kolaylıklarının çalışanlar arasında tanıtılmış olması da bir kolaylıktır. Endüstriyel 3D nesne prototiplerinin şirket içi üretimi 3D yazıcılar ile 3D nesne baskısı düşünmenin yolunu açtığı söylenebilir.

3D_Yazici_ile_Gozluk_cercevesi_baskisi_yapilmasi
3D Yazıcı ile Gözlük çerçevesi baskısı yapılması

3D Yazıcı ile Gözlük çerçevesi üretim aşamaları

Elde edilmek istenilen gözlük çerçevesinin tasarımı çeşitli CADCAM çizim programları kullanılarak sağlanır. CADCAM programlarının bazılarının görsel özelikler sağlamak fonksiyonlar da bulunmaktadır.

Görsel fonksiyonları kullanılarak, gözlük çerçevelerinin boyutlarını ayarlamalar yanında, dayanım, esneklik ve estetik durumlarınında belirlenmesi kolaylık ile yapılmaktadır.

Tasarımı yapılan çeşitli modellerin renk ve özelik ayrımına göre ,dilimleme programları ile zaman, özellik ve doluluk oranları gibi çeşitli özellikleri belirlenir.

Uygun baskı malzemesi filamentler estetik fikirlerde göz önüne alınarak 3D yazıcıya bağlanır.

Sabır ile, özveri ile birlik içerisinde CADCAM çizim programlarında oluşturulan 3D gözlük çerçevesi fikirleri, gerçek olarak ortaya çıkarılır.

3D yazıcı ile çeşitli gözlük çerçeveleri, kişilerin yaş, zevk ve moda anlayışlarına göre üretimleri sağlanır.