3D Yazıcılar İnsanların Hayatlarına Anlam Veriyor

3d Yazıcılar ile bir çok 3D Nesneler oluştururuz. 3D Nesnelerle eğlenceli vakitler geçiririz.
3D Nesneler eksik uzuvlarımızı geri getiriyor.

3D Yazıcı teknolojileri çeşitli ihtiyaçlarımıza cevap veriyor.

Haberlerde insanların bir kaza sonucunda sakatlanan hayvanlar için 3D yazıcı ile ayak ürettiklerini duyuyoruz.

Bilim adamı veya üniversitelerde insanlar için yapay organ yapıldığını duyabiliyoruz.

Sydney Üniversitesi’nde şimdi Doçent Dr. Luiz Bertassoni araştırmacı arkadaşlarına liderlik yaparak, yeni organ dokusuna kan temini sorununu çözmek için çalışmalarda bulunmuştur. Bu ekip çalışmalarında bir biyo yazıcı kullanmışlardır.

Kalp damar biyo yazıcı ile üretim örneği
Kalp damar biyo yazıcı ile üretim

Bu biyo yazıcı ile insan vücudunun kılcal damarlarını birleştirecek çalışmada bulunmuşlardır. Araştırma bilim adamlarının çalışmalarında başarıya ulaştıkları  belirtilmiştir. Kalp damarlarının benzeri ince teller oluşturarak biyo yazıcı ile üretim sağlamış oldular.

Diş_modellemeleri_çalışma-dental_çalışma
Diş modellemeleri çıkarma

Diş alanında da yaygın durumda 3D yazıcılar kullanılmaktadır. Diş protezlerinin oluşturulmasında, diş kalıplarının yapımında ve implant ile diş tedavisi için diş yapımı gerçekleşmektedir.

Geleneksel devam etmekte olan diş tedavilerinin yanında çok farklı özelliklerdeki malzemelerin ortaya çıkması ile dental alanda gelişmeler hızlanmıştır.

Biyomedical mühendislik denilen uygulamalarında kullanılması ile daha karmaşık geometrik şekillerin ayrıntılı oluşturulması, bilgisayar ortamlarında sağlanmaya da başlanmıştır.

Klasik yöntemlerle yapılan uyulamalarda bu karmaşık geometrik şekillerin oluşturulması olanaksız durumdadır.

3D yazıcı teknolojilerinin çok değişik yöntemleri ile farklı 3D yazıcıların oluşturulması, dental uygulamalarında farklı 3d yazıcılarla yapımını sağlamıştır.

3D Yazıcı teknolojileri eklemeli yöntem, reçine sertleştirmeli yöntem, toz sertleştirmeli yöntem, püskürtme mürekkep teknolojili yöntemler gibi değişik 3D teknolojili üretimler yapabilmektedir.

Bir diğer gelişme olarak biyolojik kalemden bahsedelim.

Wollongong Üniversitesi’ndeki bilim adamları, cerrahları ameliyat sırasında geliştirdikleri biyo kalem’i kullanarak canlı hücreleri doğrudan ihtiyaç duydukları bölgeye bırakabilecek bir oluşum sağladılar.

3D baskı kalemi 3D yazdırılacak malzeme, itici bir ekstrüder kafası olan bir kalemdir. Kullanıcı, jel halindeki malzemeyi katman katman, istediği yere yerleştirebilir.

Biyo kalem kullanımı
Biyo kalem ile plastik ekstrüzisyon yapımı

Bir biyolojik kalemin plastik ekstrüzyonu içinde asılı biyolojik hücrelere sahip olan bir biyopolimerden yapılmış bir tür jel sağlamaktadır. Aynı anda cihaza bağlı ultraviyole bir ışık ile biyolojik ‘mürekkep’ ekstrüde edildikçe sertleşiyor ve katı hale getiriyor.

Çok iyi ve faydalı bir işlem oluyor. Wollongong Üniversitesi’nde çalışmakta olan, Profesör Gordon Wallace, Akıllı Polimer Araştırma Enstitüsü’nün (IPRI) Kurucusu ve Direktörü ve Avustralya Ulusal Üretim Tesisi (ANFF) Malzeme Düğümü Direktörüdür.

Profesör Gordon Wallace, “Malzeme biliminin ve yeni nesil imalat teknolojisinin birleşimi, ancak bunun gibi etkili işbirlikleriyle gerçekleştirilebilecek fırsatlar oluşturmaktadır.” demektedir.


Böylece sonuçta, 3D baskı teknolojilerindeki bu şekilde gelişmeler, hızlı bir şekilde daha fazla donanım yenilikleri sağlıyor.Değerli bir yenilikçi ve eğitimci olan Sayın Profesör Gordon Wallace, biyo pen aletinin çok faydalar sağladığını çalışmaları ile göstermiştir.

Ayrıca, hastalıkların tedavisi ve yaralanmaların tedavisi için vücudun kendi sistemlerini tamamlayıcı sağlık teknolojilerinin ön saflarında yer almasını sağlayan bir bilim adamı olmuştur.

Cerrahlar tarafından diz cerrahisi sırasında iyileşme hücrelerini doğrudan hastanın vücuduna yazdırmak için kullanılan ‘Biopen’ çok büyük bir kolaylık olmalıdır.

Sayın Profesör Gordon Wallace çalıştığı üniversitenin Akıllı polimer sistemlerinde organik iletkenler, nano malzemeler ve elektro kimyasal probe analiz metotları ile ilgili, kapsamlı bilimsel katkıları sağlamaktadır.