3D Baskıda Katman Oluşturma Sorunları

3D nesne baskılarında filament ile ilgili sorunlar oluşmaktadır. Filament için uygulayacağımız ayarlardaki yanlışlıklar katmanların oluşturulmasında da etkili olmaktadır.

Katman-Hatasi
Katman Hatası


3D yazıcılar, 3D nesneyi üst üste katmanların ısı ile kaynatılmasını sağlar. Üst üst biriktirerek oluşturulan katmanların belirli bir dizayn içerisinde yerleştirilmesi sonucunda 3D nesne ortaya çıkar.

Kayış Gerginliği hataları

Katmanlar uygun koşullar sağlandığında,ayarları iyi belirlenir ise biri birine kaynaşması sağlanır. Şartlar ve çeşitli bağlanma koşulları yanlış seçilir ise katmanların yapışma sorunu ortaya çıkmaya başlar.

Katmanlar-arasinda-ayrilmalar-olusmasi
Katman arası ayrılmalar oluşması

Katmanlar oluşturulur iken düzgün filament akışı sağlanması için ayarlarında doğru girilmesi gerekmektedir. 3D nesne dilimleme için seçilen ayarlar düzgün yapıldığında da bazen filamentlerin kaynaşmaması durumları olabilmektedir. Her tür ayarları kontrol etmemize karşın yine hatalar oluşması durumunda ilk olarak aklımıza gelecek olan, hareket aktarma ve bağlantı elemanlarının kontrolünün yapılması olmalıdır.

Katmanların biri birine yapışması için sıcaklık altındaki  filamentin yakınlaşma mesafesi önemlidir. 3D yazıcıda kullandığımız nozulun ucundan çıkan filamentin çapı ne kadar ise, bu en az yüzde 20 kadar yaklaştırmalıyız ki birine kaynamasını sağlayalım.


Kullandığımız nozulün çapının 1mm olduğunu düşünelim. Katmanlar arasındaki yüksekliği biri birine temas edecek mesafede bırakır isek, filamentler biri birine kaynayamaz. Filamentlerin kaynaması oluşmadığında da az bir zorlama veya filament soğuması durumunda biri birinden ayrılmalar oluşur.

Kullanılan nozül çapına göre katmanlar arası mesafe en az yüzde 20 yakın yaptığımızda sıcak filament biri birine kaynar. Soğuduğu zamanda biri birinden ayrılmaz. 1mm nozül çapında filament akışı sağlandığında katmanlar arası mesafeyi en fazla 1.8mm kadar ayarlamalıyız.

Katmanlar arasında yapışmama veya ayrılmalar oluşmasını engellemek için, kayış gerginlikleri kontrol edilerek gerginliğin artırılması sağlanmalıdır.

Kayış gerginliği 3D Yazıcı devamlı çalıştığı zaman, gevşeme yapabilmektedir. 3D Yazıcılarda X ve Y eksenlerinin hareketini sağlayan Kayışların malzemeleri zaman ile sıcaklık veya deformasyon sebebi ile uzama yapabilir.

3D Yazıcıda X ve Y eksenlerindeki hareketler aniden tersi yöne çevrilmektedir. Kayışlardaki oluşabilecek uzamalar sebebi ile eksenlerdeki ani yön değişikliğinde, kayış ile onu çeviren kasnak arasında oluşmuş boşluk o eksende filamentin zamanında sonra ulaşmasına sebeb olur. 

3D nesnelerin yüzeylerinde katmanların kayarak dalga oluşumu gerçekleşebilir.

Gerginliği artırmak için bağlantıyı sağlayan sıkıştırıcı tertibatlar dikkatlice gergin olarak kayışları ayarlandıktan sonra sıkılmalıdır.


Y-eksen-kayis-germe-tertibatı
Y eksen kayış germe tertibatı


Kayış gerginliği sorunları X ve Y eksenlerinde oluşmaktadır. Çünkü bu X ve Y ekseninde hareketin iletimi kayış ile sağlanmaktadır.


Kayış gerginliğini kontrol etmek ve sıkma olayını düzgün sağlamak için X ve Y eksenleri germe tertibatlarını kullanabiliriz.

Eksen kayması sorunu

3D nesne baskısı yapımında eksen kayması diye adlandırılan bir olay meydana gelebilir. Baskının bazı aşamasında oluşturulan yüzey birden bire yana kayarak baskı devam etmeye başlar. Bu kayan yüzey kaydığı yerden itibaren yeni bir yüzey olarak oluşur.


Katman kaymasının, farklı sebepleri olabilir. 3D yazıcının 3D nesneyi basmaya başladıktan sonra başına gelebilecek herhangi bir temas veya sarsıntı , katman kaymasını oluşturabilir.

Katman kayması oluşan 3D nesnenin incelenmesinde fayda vardır. Katman kayması hangi eksen tarafında gerçekleşiyor. Buna dikkat edip o eksen ile ilgili bir sorun var mı? diye araştırmak gerekir.

Eğer her seferinde aynı eksen tarafında bir katman kayması oluşuyor ise o ekseni çalıştıran motorun hızı ile alakalı olabilir. Katman kayması oluşturan eksenin hızını azaltarak değişim olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Katman kaymasını giderene kadar o eksenin hızını azaltma denemeleri ile katman oluşumundaki kaymaların hatasını giderebiliyoruz.

3D yazıcı ile 3D nesne baskısı alırken 3D yazıcının başından ayrılmamak gerekmektedir. Devamlı kontrol altında bulundurulmasında fayda bulunmaktadır.