Tanıtım Giriş Sayfam

Bu blog sayfamda 3D Yazıcılar, CNC Tezgahlar ve Eğitim ile Teknik Konularda yazılarım bulunmaktadır.


Bu ilk yazımda kendimden ve yapabildiğim çalışmalardan bahsederek başlamak istedim.

Bu ilk sayfayı bu isimle başlatmış oldum. Silmeye de kıyamadım.

Ben bir Teknik Öğretmenim.

34 sene Meslek Eğitim öğretmeni olarak Milli Eğitim Bakanlığının okullarında öğretmenlik yaptım.
Uşak TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 2019 yılında Emekli oldum.


Meslek Liseleri logosu
Meslek Liseleri logosu


Web sitesi yapma ile ilgilenmeye başladım.

Egitimci sitemde 3D Yazıcılar üzerine yazılar yazmaya karar verdim.

Bulunduğum egitimci sitemden yoğunluk olarak sadece 3D Yazıcı üzerine yazılar yazmayı düşünüyorum. Bunun yanında Teknoloji içerikli yazılarda yazmak gerekecek.

3D yazıcılar ilk çıktıkları zamanlarda çok pahalı olduğu için herkesin alması imkanı bulunmuyordu. Şimdilerde fiyatlarının makul seviyelere gelmesi ile evlerimizde ve ofis ortamlarında görülmeye başlanmıştır.

A8NET 3D yazıcı almaya karar verdim.
Çin yolu ile Gearbeast sitesinden sipariş verdim.

Kapalı bir kutu içerisinde tüm parçaları geldi.Kutu içerisinde parçaları tek tek biri biri ile birleştirerek yazıcıyı tamamladım.
A8Net 3D Yazıcı
A8Net 3D Yazıcı

3D Yazıcılar filament malzeme kullanılarak 3D Nesnelerin katman katman biri biri ile birleştirmeyi sağlayan makinalardır. Isı ile plastik cinsi filamentler eritilir. Alüminyum tabla üzerinde sıfırdan 3D nesnenin oluşumu sağlanır.

Çeşitli 3D Nesneleri 3D Yazıcı ile oluşturdum. Öğrenci ve Öğretmen arkadaşlarıma Anahtarlık şeklinde Telefon Numaralarını içeren parçalar çıkardım.Kalp şeklinde üzerinde değişik isimlere göre hediye ürünler oluşturdum.

Sitemde 3D Yazıcılar ile ilgili yazılar yazıyorum. Farklı olarak mesleğim olan Makina Alanı ile ilgili de yazılar yazmaktayım. Makina alanı da çok geniş bilgiye sahip köklü bir meslek alanıdır.

Günümüz teknolojik gelişmeler ışığında 3D yazıcılar ile 3D nesnelerin baskısı endüstriyel üretim yanında sağlık, inşaat giyim ve gıda gibi alanlarda da rahatlıkla kendine yer edinmiştir.

Makinanın imalatından, tamir, bakım, onarıma kadar düşünülebilir. Seri üretim şekilleri, malzeme seçimi ve Makine elemanlarının  çizimi gibi bir çok konu içermektedir.

Günümüz Teknoloji çağı olduğu için Makina çeşitleri arasına üretim ve çalışma sistemlerine göre bilgisayar kontrollü tezgahlarda yaygın kullanım halindedir.

Makina Alanı öğretmenliğimde öğrencilerime Makina İmalat, Makina Resmi Çizimi, Makina Tasarım ve Düzenlemeleri ( Dizayn ) konusunda bilgiler verdim.

Makina Alanı öğretmenliği

Üretim Atelyesi
Üretim Atelyesi

Tesviye öğretmeni adı yıllardır kullanıldı. Son dönemlerde makina alanı olarak makina ressamlığı, makina imalatı, makina kalıpçılığı ve makina modelciliği birleştirilerek makina alanı oldu. bu alanların öğretmenliği olarak Makina alan öğretmenliği adı sonradan adlandırıldı.

Öğretmenliğime Tesviye öğretmenliği olarak başladım. Uzun süreler Torna Tesviye olarak zihinlerde yer etmiş bir meslek alanıdır.

Makina Alanında bir makinayı oluşturan elemanların üretim tezgahlarında imalatı öğretilmektedir. Makinayı oluşturan Parçaların yüzeylerinin işlenmesi, elemanlarını oluşturan parçaların yapılması çalışmaları yapılır. Biraz kolaya kaçar şekilde günümüzde bilgisayarlı makinalar programlar kullanılmaktadır.

Makina alanı geniş bir yelpaze içereisinde çalışama alanı bulmaktadır. Makina elemanlarını çiziminden başlayarak makina elemanlarının bilgisayarlı makina imalatına kadar çalışma alanı bulmaktadır.

Makinayı oluşturan elemanların çalışma sistemleri kapsamlı şekilde öğretilmeye çalışılır.

Öğretilmeye çalışılır dedim. Günümüzde öğretmenliğimiz öğretmek şeklinde değilde öğretmeye çalışmak ile yapılabilmektedir.

Öğrenciler öğrenmek istememektedirler. Aralarından bir kaç tanesine Mesleklerini benimseterek Mesleğinin halkasına katmak ile çalışılır.
Eğitimde yeni yaklaşımlar ile gelişmeler sağlanabilir
Eğitimde yeni yaklaşımlar ile gelişmeler sağlanabilir


Bütün okullar içinde söylenebilir herhalde, okullar bir geçiş dönemi gibi oluyor. Her öğrencinin mesleği doğrultusunda ilerlemesini, beklemek olumlu bir sonuç ortaya koymuyor. Mesleği üzerine ilerleyen kişiyi bulmak sayılı bir şekilde olabiliyor. Öğrenciler arasında rağbet gören bir düşünce, Asker veya Polis mesleğine geçiş yapmaktır. Bir an evvel Diploma alıp, kafasında belirlediği doğrultu da Askerlik Mesleğine veya Polis olabilmeyi düşünmektedirler.

Teknik öğretmenlik

Bu meslek, biraz zor işlerdendir. Her Mesleğin tabii ki kendine göre zorlukları vardır. Teknik öğretmenlerin çalıştığı atelyeler genelde büyük ve dolayısı ile soğuk ortamlardır. Gürültülü makina ve ortamlarda çalışırlar. Tüm öğretmenler gibi ayakta durarak ve devamlı konuşma ile geçen zamanları vardır.

Ben 30 Temmuz 2019 tarihi ile Emekli oldum. Çalışmakta olan, Tüm öğretmenlerime Sabırlar ve Başarılar diliyorum.